Magamról

Saját fotó
A Delphi Egyesület 2009 tavaszán jött létre. Legfontosabb céljai között szerepel képzések tartása, nevelési programok szervezése: a gyermekeknek és fiataloknak képzéseket, tréningeket, személyiségfejlesztő foglalkozásokat (kommunikációfejlesztés, konfliktuskezelés, pályairányítás stb.), szabadidős tevékenységeket, táborokat, a minőségi életstílussal kapcsolatos ismereteket, felvilágosító programokat, prevenciós tevékenységeket, tanulmányi versenyeket; a pedagógusoknak képzéseket, tréningeket, olyan foglalkozásokat, melyek a tanulók és önmaguk jobb megismerését teszik lehetővé, hatékonyabbá téve az iskolákban zajló oktatási-nevelési munkát, megelőzve a pedagógusokat gyakran fenyegető kiégést; a szülőknek olyan képzéseket, tréningeket, előadásokat, melyek révén javulhat a szülő-gyermek kapcsolat, fejlődik a családon belüli kommunikáció, harmonikusabb lesz a család működése.

2014. szeptember 7., vasárnap

VII. Fiatal Pedagógusok Fóruma



Egy új tanévkezdés elengedhetetlenül kihívás elé állít diákot, szülőt, pedagógust egyaránt. Természetesen más-más jellegű „erőpróbát” jelent az iskolakezdés a különböző életkorú diákok, az őket iskolába készítő szülők, valamint a tanulókat a tanintézményben váró pedagógusok számára.
A diákok közül egyesek a szabadidő rövidülését fájlalják, mások a rájuk váró kemény munkától, a vizsgahelyzetektől, vagy éppen az új közösségbe való beilleszkedés nehézségeitől tartanak. Ám legtöbbjük számára ott van a találkozás öröme, az osztálytársakkal való újbóli együttlét jutalmazó volta, az „iskolásnak lenni” büszkesége.
Sok szó esik ilyenkor a szülők nehézségeiről is: az iskolakezdéshez szükséges anyagi eszközök megvásárlása, a gyermekek ruhatárának felújítása őket is próba elé állítja.
Kevés szó esik viszont ilyenkor a pedagógusokról. Pedig számukra is komoly megmérettetést jelent az iskolakezdés: a legújabb követelményeknek megfelelő munkatervek elkészítése, a sokszor értelmetlennek tűnő papírmunka, a naplók, ellenőrzők kitöltése, kapcsolat kiépítése az új osztályokkal, a diákok érdektelenségének frusztráló volta, az anyagi eszközök hiánya stb.
A tanári munka különösen sokat követel az embertől: a pedagógusok munkájuk során elkerülhetetlenül stresszes helyzetekbe ütköznek. A stressz helyes kezelése olyan képesség, melyet minden tanárnak el kell sajátítania. Ehhez nyújt segítséget a VII. Udvarhelyszéki Fiatal Pedagógusok Fóruma, mely idén a Színezd újra! A stresszel való megküzdés, a kiégés megelőzése címmel kerül megszervezésre.
A korábbi években megismert szervezők (Kacsó Kati, László Laura, Lőrincz Csilla, Szalay Zsuzsanna, Varga Andrea) vezetésével zajló program gazdag kínálattal várja az érdeklődőket:
A résztvevők az előadások révén betekintést nyerhetnek a stressz okaiba, megnyilvánulási módjaiba, valamint az elhúzódó stressz nyomán kialakuló kiégés témakörébe. A műhelymunkák alatt azokkal a készségekkel és megközelítésekkel ismerkedhetnek, amelyek segítenek a stressz csökkentésében. A szervezők célja, hogy a pedagógusok személyre szabott technikákkal „szerelkezzenek fel” annak érdekében, hogy megszabaduljanak a stressz kellemetlen fizikai és lelki tüneteitől, és elkerüljék a kiégést, a pályaelhagyást.
A több éve működő, nagy népszerűségnek örvendő program Hargita Megye Tanácsának támogatásával működik.
A rendezvényre szeptember 26-27. között sor, az ivói Irgó Panzióban.
Bővebb információ és jelentkezési lap a delphiegyesuletudvarhely@gmail.com e-mail címen kapható. 

A rendezvény programja: 



Udvarhelyszéki Fiatal Pedagógusok Fóruma
2014. szeptember 26-27.
Ivó, Irgó Panzió


Péntek
 2014. szeptember 26.



15.00-15.45
Regisztráció
16.00-16.30
Megnyitó
17.00-20.00
Jégtörés pedafórum-módra
Portyára, pedagógusok!
20.00-21.00
Vacsora
21.30-
Mi jöhet még a portya után? 
A zsákmány szemrevételezése






Szombat
2014. szeptember 27.



8.00-8.30
Rendhagyó reggeli torna Lukács Leventével
9.00-10.00
Reggeli
10.00-12.00
Műhelymunka 2 csoportban
Töltőre, pedagógusok!
Csoportvezetők:
·        Kacsó Kati – Szalay Zsuzsanna
·        Varga Andrea – László Laura
12.30-13.15
Előadás
László Laura: Stressz? Kezelés? Stresszkezelés!
13.30-14.30
Ebéd
15.00-16.00
Előadások:
Lőrincz Csilla: Színezd újra! A kiégés megelőzése
dr. Váradi István: A kiégés fizikai tünetei
17.00-
Visszajelzés, oklevelek átadása, zárás








Egészség játszva tábor – negyedszer


Augusztus 25-29. között került sor a Delphi Egyesület már hagyományosnak számító rendezvényére, az Egészség játszva táborra.
Székelyudvarhelyi és környéki fiatalok képezték a célcsoportját a változatos tevékenységeket felvonultató programnak: a Boróka néptáncegyüttes tagjai, az Udvarhelyi Fiatal Fotósklub képviselői, valamint a Delphi Egyesület tábor-felhívására jelentkező érdeklődők.
A résztvevők közösségformáló játékok segítségével ismerkedhettek, kerülhettek közelebb egymáshoz.


A mindenkit megmozgató sportos gyakorlatokat nemcsak az egészséges életmód szempontjából tekinthetjük hasznosnak, hanem a jó hangulat megteremtésének letéteményeseként is. 


A Csorgókő vízeséshez tett sétájuk révén a természetközeliséget, a zöldben tett kirándulások energiát adó erejét tapasztalhatták meg a résztvevők:



Különleges színt adott a tábornak a Boróka néptáncegyüttes napi tánc-próbája, melybe a régi tagok mellett az újonnan csatlakozók, valamint a tábor más résztvevői is bekapcsolódtak.
A táborban tanult dalokat minden résztvevő elsajátította, és együtt dúdolta a táncosokkal.  






A székelyudvarhelyi Fiatal Fotósklub tagjai elhívatottsággal, elkötelezettséggel térképezték fel a tábor környezetét. Gyönyörű képeket készítettek az augusztusi csillagos égboltról, a helyi malomról, a későnyári természetről. Képeik révén mások figyelmét is ráirányították a körülöttünk rejlő szépségekre.
A fotósok számára a tábor egyben a csapatépítésre is jó alkalmat szolgáltatott. Játékos gyakorlatok, csoportos beszélgetések járultak hozzá az eredményes csapatmunkához szükséges készségek fejlesztéséhez.



Ahogy azt már megszokták az Egészség játszva tábor résztvevői, idén is különböző kézműves tevékenységeket próbálhattak ki. Készíthettek filcrózsákat, fűzhettek gyöngyállatkákat. A legnagyobb népszerűségnek a bútorfestés örvendett, ahol olyan alkotások születtek, melyek készítőiket is meglepték, sikerélménnyel gazdagították.
 


A résztvevők a testmozgásról sem feledkeztek meg: reggelente tornával kezdték a napot, és a nap folyamán is sokat mozogtak a táncpróbák, játékok, kirándulások során.
 


     További színfoltját jelentették a tábornak a kvíz-versenyek, illetve a 40 perces játék, amikor a résztvevőknek közösen kellett 25 feladatot végrehajtani megadott idő (40 perc) alatt. Volt a feladatok között közös fogmosás, gólyatánc stb. Ha a feladatokat nem is sikerült teljesíteni időn belül, a közösség formálásához, a jó hangulat megteremtéséhez kétség nélkül hozzájárult. 




Az esti programot is változatos szabadidős tevékenységek színesítették: activity, tábortűz, élőzenés táncház.




             A legemlékezetesebb esti program mégis a Fotósklub tagjainak bemutatója volt, melyet még később is sokat emlegettek, mivel senkit nem hagyott közömbösen.
Köszönjük a tábor megvalósításához nyújtott támogatást Székelyudvarhely Megyei Jogú Város Önkormányzatának és a Communitas Alapítványnak; a résztvevőknek pedig a pozitív hozzáállást, fogékonyságot!

 
Székelyudvarhely Megyei Jogú Város Önkormányzata


free counters

Rendszeres olvasók