Újfajta kezdeményezésbe kapcsolódhattak be a székelyudvarhelyi középiskolások az elmúlt időszakban: a Delphi Egyesület az „Éljünk jobban Székelyudvarhelyen!” projekt keretén belül e fiatalok iskolán kívüli nevelésére vállalkozott.
A Székelyudvarhely Megyei Jogú Város Önkormányzatának támogatásával megvalósult és október-november folyamán zajló program olyan információk, ismeretek feldolgozását tűzte célul, melyekkel a diákok iskolai keretek között nem feltétlenül találkoznak, ugyanakkor mindennapi életüket, életminőségüket jelentősen meghatározza:
- október 26-án Varga Andrea tartott előadást A drogok világa címmel
- október 28-án a Közelségi Rendőrség munkatársa, Kádár Lukács Sándor beszélt a Fiatalkori bűnözésről
- november 2-án Kacsó Kati a Harag, agresszió fogalmával ismertette meg hallgatóit
- november 4-én Szalay Zsuzsanna a Kommunikáció és konfliktuskezelés témakörébe nyújtott betekintést
- november 8-án László Laura a Tolerancia, elfogadás, másság címmel hívta együttgondolkodásra a fiatalokat
- november 10-én Lőrincz Csilla a Szerelem, szexualitás témaköréhez kapcsolódó fontosabb ismereteket mutatta be.
Az említett előadások az Eötvös József Szakközépiskola dísztermében hangzottak el a versenyre benevezett diákok számára, de ezenkívül a program ideje alatt hallhatták más diákok is, iskolai keretek között. És hogy az előadás-sorozat lejártát követően valami „kézzelfoghatóval” is maradjanak a diákok, a különböző napokon elhangzott témakörök anyagait összefoglaltuk egy kis füzetben, és szétosztottuk a középiskolások között.
Szervezőként azt is célul tűztük magunk elé, hogy felhívjuk a fiatalok figyelmét az életminőségüket befolyásoló veszélyekre (pl. környezetszennyezés, drogfogyasztás stb.), és rávezessük őket, hogyan tudnak tenni az egészséges környezetért, illetve hogyan tudják felvértezni magukat a különböző veszélyek ellen (drogfogyasztás, családon belüli erőszak stb.).
Itt a hangsúlyt elsősorban arra helyeztük, hogy a diákok maguk gondolkodjanak el azon, hogy mi az, amivel jobbá tudják tenni városukat, és ezáltal az ő életüket. Úgy gondoljuk, a célcsoportunkat képező fiatalok képezik azt a korosztályt, akik nemcsak fogékonyak a társadalmi problémákra, de lelkesedésük, kreativitásuk révén arra is alkalmasak, hogy megoldási javaslataikkal másoknak is példát mutassanak.
Ezért döntöttünk úgy, hogy az előadás-sorozatot követő versenyre való benevezés feltétele egy plakát és egy bemutató (kisfilm, dia stb.) készítése lesz. A beérkezett kisfilmek, plakátok áttekintése arról győzött meg bennünket, hogy a diákok komolyan vették a feladatot, kreativitásról, elszántságról tettek tanúbizonyságot. Ötletes és tartalmas filmeket készítettek, változatos témákat érintve (a környezetszennyezés és a szemét problémája, a másság elfogadása, környezetünk és az ahhoz kapcsolódó mondák, legendák ismerete, a kommunikáció fontossága, a közbiztonság stb.)
A november 16-án (a Tolerancia Világnapján) tartott vetélkedőre a város mindenik középiskolájából (Baczkamadarasi Kis Gergely Református Gimnázium, Bányai János Műszaki Szakközépiskola, Benedek Elek Pedagógiai Líceum, Eötvös József Szakközépiskola, Kós Károly Szakközépiskola, Marin Preda Elméleti Líceum, Palló Imre Művészeti Szakközépiskola, Tamási Áron Gimnázium) benevezett egy-egy 5 fős csapat, akik különböző próbákon mérhették össze, hogy mennyire leleményesek, gyorsak, és nem utolsó sorban azt, hogy mennyire figyeltek az előadások során.
A versenyt zsűriző Szabó Attila, Fülöp-Pál Éva és Fincziski Andrea elismeréssel méltatták a diákok lelkesedését, a versenybe befektetett energiáikat, és kiemelték, hogy függetlenül az elért sorrendtől minden résztvevő a projekt nyertesének tekinthető. (A teljesség kedvéért: I. helyezés – Palló Imre Művészeti Iskola; II. helyezés – Eötvös József Szakközépiskola; III. helyezés – Tamási Áron Gimnázium.)
De ne feledkezzünk meg azokról a diákokról sem, akik iskolatársaiknak szurkoltak, és táblákkal felszerelkezve, rigmusokat skandálva biztatták csapatukat. Őket is a program nyerteseinek tekinthetjük, hiszen a bemutatott kisfilmekből, illetve a verseny során elhangzott kérdésekből sokat tanulhattak, továbbá megtapasztalhatták az együvé tartozás, a közösség érzését.
Úgy gondoljuk, rendezvényünkkel sikerült elérni azokat a célokat, melyeket magunk elé tűztünk: sikerült ismereteket átadni a drogokról, a szexualitás kérdésköréről, az agresszióról, a fiatalkori bűnözésről, a kommunikációról és konfliktuskezelésről, a toleranciáról, a másság elfogadásáról. A résztvevők fejleszthették kommunikációs- és kapcsolatteremtési készségeiket, szervezési készségeiket, bizonyságot tehettek kreativitásukról, mások iránti pozitív attitűdjeikről, olyan alapvető értékeket sajátíthattak el, mint az elfogadás, felelősségvállalás stb.
A diákok nagy lelkesedéssel vetették bele magukat a programba: aktívan vettek részt az előadásokon, interaktívvá téve azokat. Sok embert megmozgattak, sok helyszínt végigjártak, és végül ötletes kisfilmekkel, mutatós plakátokkal neveztek be a versenyre. A rendezvény helyszínén az asztalokat eredeti módon alakították saját ízlésüknek megfelelően. A vetélkedőn elszántan küzdöttek, hogy iskolájuk hírnevét öregbítsék. A versenyt követő visszajelzéseik azt jelzik számunkra, hogy a program egész időtartama alatt végig jól érezték magukat, hasznosnak találták az elhangzott információkat, érdekesnek a vetélkedőt. Megfogalmazódott bennük az is, hogy szeretnék, ha ennek a rendezvénynek a jövőben is lenne folytatása.
A rendezvény fő támogatója Székelyudvarhely Megyei Jogú Város Önkormányzata. A rendezvény sikeréhez további támogatók is hozzájárultak:
A rendezvényről az Udvarhelyi Híradóban megjelent cikk elérhető az alábbi címen:
http://www.szekelyhon.ro/images/editions/371/3713/3713_16384.pdf
Képek a rendezvényről:
http://picasaweb.google.com/117112456829081132864
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése